Az elmúlt egy hónapban ezt a mondatot számtalanszor mondtuk egymásnak és próbáltuk is betartani. Ténylegesen a legszükségesebbre szűkítettük a másokkal való találkozásokat. Dicséret érte mindenkinek!
Legfőképpen pedig a gyerkőcöknek, tiniknek! Példamutató az ő viselkedésük!
Viszont nem szabad elfelejteni, hogy az emberek társas lények. Az elhúzódó karantén és az elszigetelődés szorongást, depressziót okozhat! Főleg a gyermekeknél, de ezen belül is a tinédzsereknél!
Amikor ez a mondat elhangzik: “Vigyázzatok egymásra!”, általában arra gondolunk, hogy nehogy megfertőzzön a koronavírus. Pedig ebben a mondatban benne kell legyen az is, hogy vigyázzunk a lelki egészségünkre, gyermekeink pszichés stabilitására.
De milyen jelek figyelmeztetnek minket, amelyek a mentális egészségi állapot romlására utalnak:
- Megváltozott alvási szokás, állandó fáradtságérzés.
- Megváltozott étkezési szokás: túl sok élelmiszer-bevitel (hízás), vagy az étel mennyiségének drasztikus lecsökkentése, súlyosabb esetben elutasítása.
- Egészségügyi problémák megjelenése, esetleg a meglévő súlyosbodása (pl. húgyúti fertőzés, herpesz megjelenése…).
- Indokolatlan dühkitörés, vagy teljes melankólia.
- Eltűnik a mosoly, a jókedv, semmivel nem tudod felvidítani.
Mit tehetünk ha ezeket észleljük?
A legfontosabb a kommunikáció!
Mindenkinek, így a gyerkőcöknek is van egy bizonyos ismerete, véleménye a koronavírusról, a jelenlegi helyzetről. Tapasztalatom szerint ez nem hiteles, inkább félelemre okot adó. Elsőként erről beszélnék velük, akárhány éves gyermekről is van szó.
Egy helyes napirend kialakításával módot teremtenék a mindennapos mozgásra, legalább 2×1 órában. Fontos, hogy ebből az egyik szabadban, napon történjen! Pl. kutyasétáltatás, biciklizés, rollerezés, egyéb testmozgás a szabadban.
Limitáljuk a médiafogyasztást: pl. ne menjen a TV egész nap a háttérben. Ne hagyd, hogy a gyermekedet túlterhelje a híráramlás és a közösségi média. (Mutass példát!)
Maradjunk kapcsolatban (online) a barátokkal, rokonokkal, nagyszülőkkel!
Gyűjtsétek össze közösen azokat a dolgokat, ami ebben a jelenlegi helyzetben is örömet tud nekik szerezni, és kérjétek meg őket, hogy minden napra válasszanak ki egyet maguknak, amit véghez is visznek.
Nem egyszerű ez a mostani helyzet, nincs rá sem precedens, sem tuti módszer, hogy hogyan kell jól csinálni!
Nekünk kell megkeresni a legjobb tudásunk szerint a “hogyan?”-t.
Vigyázzunk egymásra, vigyázzunk gyermekeinkre!
Üdvözlettel: Gyerkőcökkel Suttogó